niedziela, 29 lipca 2012

Jak szybko i skutecznie rzucić palenie? Dirk Treuscher

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 142
Data premiery: 18.05.2012r.

 Chyba każdy ma świadomość, że papierosy niszczą zdrowie, jednak pomimo tego liczba palaczy się nie zmniejsza. Mam natomiast wrażenie, że coraz więcej ludzi wpada w szpony nałogu nikotynowego, a jak dobrze wiemy, nie jest tak łatwo przed nim uciec. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które - w teorii - mają pomóc w walce z „papierosowym głodem”, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Często okazuje się, że zarówno plastry, jak i gumy, tabletki czy też elektryczne papierosy nie działają i trzeba szukać innego rozwiązania. Czy książka napisana przez Dirka Treuscha sprostałaby temu zadaniu?


 Autor książki pt. „Jak szybko i skutecznie rzucić palenie” pracuje z osobami uzależnionymi od papierosów i prowadzi warsztaty, na których wskazuje odpowiednią drogę ku wyswobodzeniu się spod potężnego wpływu nikotyny.  Wydaje się, że powinien mieć pojęcie na temat tego zagadnienia, jednak do mnie jego dzieło nie zdołało dotrzeć. Podejrzewam, że jest to związane z tym, że tego typu problem mnie nie dotyczy, i mam nadzieję, że nigdy nie będzie.   

 Język autora jest prosty, aczkolwiek jego maniera powtarzania kilka razy tego samego, co było zamieszczone we wcześniejszym rozdziale, jest irytująca i całkowicie odbiera przyjemność z lektury. Dirk Treusch automatycznie wzbudza w czytelniku zaufanie, a wszystko z tego powodu, że sam był kiedyś palaczem, a jego przyjaciel – również uzależniony od nikotyny – zmarł na raka płuc. Ten cieszący się popularnością specjalista już na pierwszych stronach wyjaśnia, dlaczego, pomimo wszechobecnych ostrzeżeń, palacze jeszcze częściej sięgają po papierosy.

 Pierwsze rozdziały są dla mnie jedną wielką pomyłką. Wydaje mi się, że każda osoba, którą dotyczy ten problem, wie, dlaczego pali i z czym jest to związane. Po co więc pisać o takich oczywistościach? Zaczynając lekturę tej pozycji byłam pewna, że trafię na książkę, w której będą znajdywały się metody na rzucenie palenia. Wkrótce okazało się, że autor ma do zaoferowania czytelnikowi jedną metodę, która polega na wykonaniu kilku kroków. 

 W książce znajdziemy pomocne rysunki oraz opisy, pomagające odbiorcy w wykonaniu odpowiednich czynności, które będą w stanie – według autora – uwolnić od nałogu. Nie każdy musi w to wierzyć, jednak jeżeli wszystkie inne metody zawiodły warto wypróbować sposób zaprezentowany przez Dirk’a Treuscha. Nie zawsze zgadzałam się z jego teoriami np. jak można uważać, że nałogowe palenie tytoniu nie jest uzależnieniem? Jedna z ostatnich rad również wzbudziła we mnie wiele wątpliwości. Zachęcenie osoby, która chce skończyć z nałogiem, do wypalenia ostatniego papierosa jest dla mnie szokującą radą. Ale kto wie, może właśnie tak trzeba postępować z palaczami?

 Podsumowując, pozycja pt. „Jak szybko rzucić palenie” nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia. Jest przeciętnym poradnikiem, który nie był w stanie zainteresować czytelnika i nakłonienia go do dalszej lektury. Polecić ją mogę jedynie osobom, które naprawdę pragną zmienić coś w swoim życiu; mają dość wydawania coraz to większych sum i szkodzenia sobie samemu, aczkolwiek nie można oczekiwać od niej cudów. Poradnik napisany przez Dirka Treuscha będzie w stanie jedynie zmobilizować i zmienić sposób myślenia i właśnie to może okazać się kluczem do sukcesu.
Moja ocena: 2/6
   Książkę otrzymałam od wydawnictwa Studio Astropsychologii, za co serdecznie dziękuję!

12 komentarzy:

 1. Niestety, ale przydałaby mi się ta książka, bo ciężko mi zrezygnować z papierosów ;(

  OdpowiedzUsuń
 2. To mnie zmartwiłaś, bo mam ją na półce ;(

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że nie muszę sięgać po tę książkę - raz, że nie palę, dwa, że i tak szkoda czasu :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie problem nie dotyczy (na szczęście!), książka przydałaby się za to moim teściom... A o radzie polegającej na wypaleniu ostatniego papierosa już gdzieś słyszałam. Wiadomo, do jednego trafi ta książka, inny będzie zachwalał plastry antynikotynowe, a jeszcze inny odporny będzie na wszelkie metody rzucania palenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakkolwiek by nie patrzeć na sprawę, każdy sposób jest dobry w walce z tym paskudnym nałogiem

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam to samo zdanie - książka jest do niczego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie palę i na pewno palić nie będę, poza tym kiepskie poradniki mnie nie interesują.

  OdpowiedzUsuń
 8. nałóg mnie nie dotyczy, więc to nie dla mnie ;]

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie palę, więc całe szczęście taki przewodnik nie jest mi potrzebny ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie dla mnie, jednakże korzystając z okazji chciałabym Cię zaprosić na mojego nowego bloga, w którym wiele zmian na lepsze. Przepraszam za SPAM.
  [ksiazkowo17]

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również nie palę i nigdy nie zamierzam, ale tak się złożyło, że mam w otoczeniu wielu palaczy. Szkoda, że tyle mankamentów ma ta książka i tak nisko ją oceniasz, bo już myślałam, czy nie podsunąć jej mamie, która właśnie próbuje pozbyć się tego nałogu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie palę, nie mój problem :-)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest tu mile widziany. Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi przemyśleniami, opiniami czy nawet krytyką.

Blogger Template by Clairvo