czwartek, 21 lutego 2013

Zachcianki pod kontrolą, Doreen Virtue

Wydawnictwo: Illuminatio
Liczba stron: 258
Data premiery: 25.01.2013r.

 Nadwaga jest jednym z najczęstszych problemów, z którym obecnie boryka się spora część ludzi na całym świecie. Brak wystarczającej dawki ruchu, niezdrowy styl życia czy siedząca praca, to niektóre z przyczyn takiego stanu rzeczy, jednak nie tylko. Jak się okazuje własne emocje, samopoczucie, a nawet doświadczenia z przeszłości mają ogromny wpływ na nasz apetyt i przyzwyczajenia żywieniowe.

 „Zachcianki pod kontrolą” to niezwykle apetycznie wyglądający poradnik, który zapoznaje czytelnika z zupełnie innym podejściem do tematu prawidłowego odżywiania. Autorka tej książki na własnej skórze przekonała się, że nadwaga nie jest niczym przyjemnym, a tym samym - łatwym do pokonania. Przez długi czas próbowała różnego rodzaju cudownych diet, które miały pomóc jej w powrocie do właściwej wagi. Drastycznie zaniżające się poczucie własnej wartości, kłopoty z finansami i napięte stosunki z mężem pogłębiały w niej uczucie beznadziejności, jednak pewnego dnia zrozumiała, gdzie popełniła błąd i czego skutkiem okazały się dodatkowe kilogramy. 

 Niepohamowany apetyt czy poszczególne zachcianki żywieniowe są, jak przekonuje autorka, bezpośrednio związane z naszymi emocjami, uczuciami, a mogą być nawet powiązane z przeżyciami z naszego dzieciństwa. Napisana przez nią pozycja pt. „Zachcianki pod kontrolą” jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich jest swoistym wprowadzeniem, który zapoznaje czytelnika z podstawowymi zagadnieniami takimi jak np. przyczyny otyłości, ale również ze związkiem pomiędzy osobowością a fizjonomią.

 Druga część tej publikacji została zatytułowana, jako „Interpretacja zachcianek żywieniowych”, jednak w moim odczuciu jest to najsłabszy element tej pozycji. Czytelnik w gruncie rzeczy nie dowiaduje się niczego, co byłoby w stanie pomóc mu w zrozumieniu swoich obecnych preferencji żywieniowych. Ma możliwość zaznajomienia się z rozdziałem poświęconym roli nastroju, jednak to zagadnienie było już wcześniej poruszone przez autorkę. Na łamach drugiej części poradnika odbiorca znajdzie rozdziały zawierające typowo biologiczne informacje np. na temat czynników odpowiedzialnych za uczucie osłabienia, podział aminokwasów, opis składników odżywczych: białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin itd.

 Trzecia, a zarazem najobszerniejsza część „Zachcianek pod kontrolą” jest tą właściwą częścią książki, do której autorka wielokrotnie już nawiązywała. Czytelnik znajdzie tam najciekawsze rozdziały np. całkowicie poświęcone czekoladzie – smaku miłości, czy też interpretacje zachcianek poszczególnych produktów np. nabiału, napoi, pieczywa, przekąsek. Każdy z nich został dokładnie przeanalizowany, a zamieszczone historie pacjentek Doreen Virtue w lepszy sposób wyjaśniają postawione przez nią tezy, sprawiają, że nowopoznane informacje stają się łatwiejsze do przetrawienia.

 Język wykorzystany przez tę amerykańską pisarkę jest prosty, a zarazem przyjazny dla współczesnego czytelnika, który w założeniu nie posiada rozległej wiedzy na temat zachcianek żywnościowych czy biologii. Znajdująca się na końcu książki ściąga, uznana przez autorkę oraz wydawców za czwartą część tej publikacji, zawierająca interpretację poszczególnych zachcianek okazała się niezwykle pomocnym i wartościowym dodatkiem. Za jej pomocą odbiorca w łatwy i szybki sposób może znaleźć wyjaśnienie ochoty na poszczególne jedzenie. Niektóre interpretacje wydawały mi się co prawda niedorzeczne, gdy inne pasowały do stanu, w jakim aktualnie się znajdowałam. 

 „Zachcianki pod kontrolą” to godny większej uwagi poradnik zarówno dla tych, którzy zmagają się z problemem nadwagi, ale również dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Autorka zamieściła w swojej książce sporą liczbę opisów interesujących badań, często przeprowadzanych na szczurach, ale także na ludziach. Obecność tych elementów uatrakcyjnia lekturę tej pozycji, a słowniczek wyjaśnionych biologicznych pojęć ułatwia poznawanie niektórych zagadnień. Doreen Virtue nie poleca stosowania rekomendowanych diet, uważa, że problem tkwi w nas samych. Do każdej osoby powinno się mieć indywidualne podejście, a obecność testów i quizów daje tego namiastkę. Polecam!
Moja ocena: 5/6
Książkę otrzymałam od wydawnictwa Illuminatio, za co serdecznie dziękuję!

Blogger Template by Clairvo