wtorek, 6 listopada 2012

Umysł ponad materią, Dieter Broers

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 201
Data premiery: 25.02.2012r.

 Stwierdzenie, że „wiara potrafi przenosić góry, wystarczy tylko uwierzyć” bywa bardzo irytująca, zwłaszcza, kiedy usłyszymy to zdanie, znajdując się w niezbyt ciekawej sytuacji życiowej. Jednak, co w wypadku, gdyby to faktycznie było prawdą? 

 Dieter Broers wziął pod lupę jedną z najbardziej zadziwiających części ludzkiego ciała - umysł. To właśnie bez niego człowiek byłby niczym innym jak bezmyślnym robotem, który bez zastanowienia wykonuje różnego rodzaju czynności. Zainspirowany do bliższego zapoznania się z tym zagadnieniem rozpoczął badania, analizując sposób jego działania, równocześnie udowadniając, że w ludzkim umyśle drzemie niemała siła. 


 Autor książki pt. „Umysł ponad materią. Wiara przenosi góry” podjął się opisania skomplikowanego zagadnienia, związanego bardzo mocno m.in. z fizyką kwantową. Już to sprawia, że jest to lektura dla wąskiego grona czytelniczego, które zainteresowane jest tego typu kwestiami. Czy i ja do niego należę? Niestety nie. Przedmiotom ścisłym staram się nie wchodzić w drogę, dlatego spotkanie z tworem tego szanowanego biofizyka, pomimo moich najszczerszych chęci, nie należało do najprzyjemniejszych.

 Dieter Broers zamieścił w swojej publikacji dogłębną analizę ludzkiego umysłu, wielokrotnie odwołując się do różnego rodzaju badań i skomplikowanych, przynajmniej w moim odczuciu, teorii. Język autora nie należy do najprostszych, a wszystko z powodu obecności tajemniczo brzmiącego nazewnictwa naukowego, które w znacznym stopniu utrudniało lekturę. Niektóre słowa zostały wytłumaczone, jednak nie w sposób całkowicie satysfakcjonujący mnie – przeciętnego czytelnika. Cóż mi bowiem daje definicja „cząstek subatomowych”, w której występują tzw. „kwarki”?

 Autor poruszył w swoim tworze wiele różnych zagadnień. Od związków między duchem a materią po wyjaśnienie słowa „duch”, czyli asymetrii w matrycy pola subkwantowego i czasoprzestrzeni, a nawet analizę organu, jakim jest mózg. Mimo wszystko, nie zdołał mnie zainteresować. Jest to związane przede wszystkim z tematyką książki oraz sposobem jej napisania. 

 „Umysł ponad materią. Wiara przenosi góry” nie jest poradnikiem, który pomoże czytelnikowi wziąć los w swoje ręce i nauczy go samemu kreować rzeczywistość. Jest jedynie publikacją, dającą czytelnikowi możliwość bliższego zapoznania się z opisanymi zagadnieniami. Z tego powodu, mogę polecić ją jedynie osobom posiadającym dostateczny poziom wiedzy z fizyki, a przede wszystkim zainteresowanym tym skomplikowanym tematem. Chociaż jest to z pewnością dość wąskie grono.
 Moja ocena: 4/6 
Książkę otrzymałam od wydawnictwa Studio Astropsychologii, za co serdecznie dziękuję!

5 komentarzy:

 1. Fizyka to nie jest moja mocna strona, ale książka ciekawa mimo wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie książki. Fascynuje mnie ludzki umysł. Brzmi ciekawie i pewnie w końcu sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. zostałaś nominowana do Liebster Award za dobrą robotę w prowadzeniu bloga wejdz na moj blog i dowiedz się więcej http://thevampire-life.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem humanistą, jednak interesuje się biologią i sama chciałabym zostać lekarzem. Jednak pisanie książki, gdzie nie pojawiają się żadne wyjaśnienia jest po prostu bezsensowne. To jak czytać słownik francuskiego i udawać, że się wszystko rozumie.
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest tu mile widziany. Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi przemyśleniami, opiniami czy nawet krytyką.

Blogger Template by Clairvo