niedziela, 13 maja 2012

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Dale Carnegie

Wydawnictwo: Studio EMKA
Liczba stron: 295
Data premiery: 2.01. 2005r.

 Zdolność porozumiewania się z innymi ludźmi, wpływania na ich decyzje to jedna z podstawowych umiejętności, które powinien przyswoić każdy, kto chce w życiu coś osiągnąć. Jeszcze nigdy nie natrafiłam na dobrą pozycję, poruszającą ten temat, aż do momentu, gdy w dniu moich urodzin otrzymałam od brata prezent - książkę pt. „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. 

 Zmarły już pisarz, a zarazem prowadzący kursów zawodowych - Dale Carnegie - zamieścił w napisanej przez siebie pozycji najważniejsze rady i wskazówki, które pomogą każdemu osiągnąć sukces, zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym. Nie są to jednak sztywne reguły, które potrafiłyby skutecznie zniechęcić czytelnika. Autor korzysta wpierw z przedstawienia swoich oraz innych doświadczeń (na ogół jego kursantów, ale również takich postaci jak Roosevelt czy też Lincoln), które związane są z zastosowaniem każdej z opisanych zasad. Dopiero na koniec każdego podrozdziału, czytelnik poznaje pełne brzmienie poszczególnej, omawianej właśnie reguły. 

 „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest książką podzieloną na cztery części, a każda z nich odpowiada innemu zagadnieniu. Dzięki nim poznamy cenne rady dotyczące: kontaktów z innymi ludźmi, umiejętności wzbudzania w kimś sympatii, przekonywania innych do swoich racji oraz byciu dobrym przywódcą. Istotnym elementem jest prosty język, którym posłużył się autor. Potrafi on zainteresować czytelnika oraz przekazać to, co najważniejsze. W końcu każdego z nas interesują najbardziej konkrety.

 Większość zawartych w tym poradniku rad może być dla niektórych oczywista, dobrze znana, albo chociażby podświadomie używana. Jednak często zapominamy o ich stosowaniu i właśnie to czyni z tej książki tak wartościową pozycję – poszerza i porządkuje naszą wiedzę.  Zamieszczone wskazówki i zasady można wykorzystać w każdej dziedzinie życia, nie tylko w biznesie. Z jej pomocą można nauczyć się, jak dobrze wypadać w kontaktach międzyludzkich, zarówno w domu, jak i w sklepie czy też w gronie przyjaciół. 

 Obecność tych podstawowych rad nie kwalifikuje od razu jej do grupy złych książek. Wręcz przeciwnie! Uważam, że jest to jedna z najlepszych pozycji, jaką miałam okazję trzymać kiedykolwiek w ręku. Dale Carnegie zawarł w jednym tomie najważniejsze zasady, którymi warto się kierować w codziennym życiu. Często zapominamy o ich stosowaniu, dajemy się ponieść emocjom, jednak lektura tego tytułu daje naprawdę wiele. Dlatego polecam każdemu, kto chciałby stać się dobrym negocjatorem, dyplomatą czy też po prostu przekonującą osobą.  Nie można jednak spodziewać się od razu cudów, do tego potrzeba wiele czasu oraz równie wiele chęci. 
Moja ocena: 6/6

12 komentarzy:

 1. Zdecydowanie mogłaby się przydać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam nigdy przekonana do tego typu pozycji, ale po tej recenzji zmieniłam zdanie

  OdpowiedzUsuń
 3. oj nie przepadam za poradnikami...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Poradniki nie należą do moich ulubionych lektur, więc ten też sobie daruję - jakoś mnie nie przekonują tego typu wskazówki, a tytuły uczulają:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ją w bibliotece szkolnej - zawsze trochę mnie śmieszyła, a kiedyś jak pokazałam jej mojej znienawidzonej koleżance, i przeczytałam teatralnym szeptem tytuł, cała biblioteka ryknęła śmiechem, a ja nie byłam tam mile widziana :P
  Także raczej sobie odpuszczę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zaczytuję się w poradnikach - tym razem także sobie daruję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmm, sama nie wiem... może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Poradniki omijam szerokim łukiem i z dużą rezerwa do nich podchodzę, ale może dam szansę tej pozycji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię poradniki tego typu i kilka mam już na swoim koncie. Oczywiście o książce słyszałam, ale dopiero po przeczytaniu twojej recenzji zapragnęłam ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Aż tak dobra jest ta książka? A raczej powinnam napisać poradnik. No cóż, może kiedyś, jak trafi w moje ręce to ją przeczytam. Sama raczej nie kupię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za poradnikami. Każdy sam powinien odnaleźć drogę i sposób życia. I naprawdę trzeba podchodzić psychologicznie do szukania przyjaciół?

  OdpowiedzUsuń
 12. nie zawsze stosuje się do rad z takich książek ale lubię je czytać, więc kto wie może i na tą pozycję się zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest tu mile widziany. Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi przemyśleniami, opiniami czy nawet krytyką.

Blogger Template by Clairvo