środa, 29 lutego 2012

Zakazana planeta 20-111. Robert Wójcik [e-book]

Wydawnictwo: Goneta
Liczba stron: 278
Data premiery: 17.02.2011r. 

Homoseksualizm w dzisiejszych czasach nie jest przez wszystkich akceptowany, jednak w świecie przedstawionym przez Roberta Wójcika życie homoseksualistów wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas. Dlaczego? Ponieważ to heteroseksualizm stał się czymś złym, rząd namawia, a właściwie zmusza obywateli do znajdowania sobie partnerów tej samej płci. Osoby, które się nie dostosują, zostają wygnane na inną planetę, jeżeli w ogóle uda im się przeżyć lot...

 Wśród kolejnej partii skazańców znajduje się pułkownik Pron – główny bohater, dzięki któremu mamy  okazję poznać tę nietypową historię. Nowo przybyli muszą walczyć o przetrwanie. Grozi im niebezpieczeństwo zarówno ze strony dzikich zwierząt, mieszkańców tej planety, ale również od środka ich grupy, ponieważ wśród nich jest niebezpieczny szpieg, wysłany przez rząd (składający się oczywiście z samych homoseksualistów).

 Wizja autora jest zarazem dziwna, jak i szalona. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z historią, w której homoseksualiści doszli do władzy i stali się jeszcze gorsi niż poprzednicy, a współżycie czy związek z osobą innej płci nie jest przez nich tolerancyjnie traktowane. Robert Wójcik w swojej powieści science fiction porusza ciekawe zagadnienie i wzbudza w czytelniku wiele wątpliwości i pytań, bo czy właśnie tak mógłby wyglądać świat, gdyby to heteroseksualizm był uważany przez ludzi za coś dziwnego, odbiegającego od normy? 

 Język autora jest lekki i „Zakazaną planetę 20-111” czyta się zadziwiająco szybko i przyjemnie. Lektura nie sprawia żadnych problemów czytelnikowi, który praktycznie od pierwszej strony zostaje porwany do świata przedstawionego w książce. Planeta, na którą trafili skazańcy została zresztą dobrze opisana, dzięki czemu odbiorca jest w stanie wyobrazić sobie wykreowane przez autora miejsca oraz lepiej poznać występujące w lekturze postacie. 

 „Zakazana planeta 20-111” jest wartą uwagi pozycją, która potrafi porwać czytelnika na kilka godzin. Mogę ją polecić praktycznie każdej osobie, która lubi powieści science-fiction i nie ma nic przeciwko szalonym i nieprzewidywalnym wizjom autora. Jedynym zarzutem, który mogę mieć w stosunku do tej pozycji jest fakt, że momentami wydawała mi się zbyt prosta, a wszystko przez mało ambitne dialogi bohaterów oraz reakcje poszczególnych postaci, które całkowicie zbijały mnie z tropu. Rekompensuje to jednak nieprzewidywalne zakończenie, które dziwi czytelnika i właśnie dlatego polecam ją każdemu.
 Moja ocena: 4+/6
E-book'a otrzymałam dzięki uprzejmości platformy woblink.com

11 komentarzy:

 1. Na pierwszy rzut oka, dziwna książka, co nie oznacza, że nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesuje mnie sposób ujęcia tematu homoseksualizmu w tej ksiażce. Poza tym cenię sobie twórców, którzy nie boją się sięgać po trudne i kontrowersyjne tematy. Pewnie przeczytam. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest to niewątpliwie temat ciekawy. Czasami zastanawiam się nad tym jak widzą ten temat inni. Myślę, że pewnie się skuszę.

  http://destroyed-future.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł brzmi ciekawiej niż fabuła książki :P Ale może kiedyś się skuszę. W końcu to sci-fi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo zastanawiająca książka, nie powiem... ciekawi mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki science fiction, a poza tym bardzo mnie swoją recenzją do książki zachęciłaś. Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno już nie czytałam powieści science-fiction. Może właśnie zajrzę do tej pozycji bo mnie zaintrygowała twoja recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka mi się nie podoba, ale Twoja recenzja zachęca :) Na dodatek to e-book więc na okładkę nie trzeba zbyt często zerkać :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawie zapowiada się ta pozycja. Z przyjemnością po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie podoba mi się okładka, a to sprawia, że ciężej mi się przekonać do książki, ale nie mówię definitywnie nie.

  OdpowiedzUsuń
 11. To nie są moje klimaty, więc raczej sobie odpuszcę.
  Masz bardzo ładny blog, dodaje się do obserwatorów i liczę na to również z twojej strony ;D
  http://mylittlelibrary-gumciobook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest tu mile widziany. Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi przemyśleniami, opiniami czy nawet krytyką.

Blogger Template by Clairvo