sobota, 4 maja 2013

Partials, Dan Wells

Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 415
Data premiery: 21.03.2012r.

 Antyutopia oraz literatura postapokaliptyczna bardzo szybko zdobyły fanów na całym świecie. Chociaż ta pierwsza powstała w XX wieku, a inspiracją do stworzenia przeciwieństwa utopii były wydarzenia, które rozegrały się w czasie II Wojny Światowej, to dopiero teraz następuje jej prawdziwy rozkwit. Spod nakładu wydawnictw wychodzą tytuły, ukazujące coraz to bardziej przerażające wizje przyszłości: od upadku ludzkości po próbę kontrolowania, wyniszczenia obywateli. „Partials” jest, na pierwszy rzut oka, typowo postapokaliptyczną pozycją, jednak posiada cechy, które pozwalają zaliczyć ją również do grona antyutopii, tak popularnej w dzisiejszych czasach.

 Kira jest młodą lekarką, należy do grupy tzw. „dzieci zarazy”, osób, które w młodym wieku przeżyły bunt częściowców, robotów w ludzkich ciałach, wysyłanych przez rząd na pole bitew. Wyszły też cało z epidemii choroby, która pochłonęła większość ocalałych. Szesnastoletnia dziewczyn każdego dnia jest świadkiem działania wirusa RM, który pozbawia niemowlęta życia. Prowadzone od lat obserwacje oraz próby ich uratowania, zawsze kończą się fiaskiem, jednak kiedy jej najlepsza przyjaciółka okazuje się być w ciąży, Kira postanawia zrobić wszystko, co w jej mocy, aby uratować to dziecko. Jest gotowa poświęcić wszystko, nawet własne życie. Decyduje się na niebezpieczny krok – przedostanie się na teren częściowców i porwanie jednego z nich.

 Język autora jest prosty, a dokładne opisy pozwalają czytelnikowi bez najmniejszych problemów wyobrazić sobie świat, w którym przyszło żyć głównej bohaterce oraz reszcie ludzkości. Dan Wells krok po kroku zapoznaje odbiorcę z obecną sytuacją, ale także z wydarzeniami z przeszłości, które do niej doprowadziły. Przy opisie genezy konfliktu między ludźmi a robotami, pisarz nie ograniczył się jedynie do wspomnień Kiry - do tego celu wykorzystał wypowiedzi innych postaci, dzięki czemu opisana historia zyskała na rzeczywistości. Czytelnik ma bowiem możliwość spojrzenia na dane zagadnienia z kilku różnych perspektyw: zarówno ze strony dzieci zarazy, osób starszych, ale także częściowców, co pozwala na wyrobienie swojego własnego zdania w tej kwestii.

 Pisarz przedstawił w swojej powieści wiele różnych problemów. Przez działalność człowieka, jego zachowanie doszło do buntu broni, którą jak na ironię, sam stworzył. Obecną sytuację, a przede wszystkim śmiertelnego wirusa bez skrupułów wykorzystuje rząd. Dąży do całkowitego porządkowania sobie obywateli, a tworząc Ustawy Nadziei, wzbudza jeszcze większe niezadowolenie obywateli.

 Początkowo byłam przekonana, że na łamach powieści pojawi się wątek miłosny. Co prawda był on obecny od pierwszych rozdziałów, jednak nie został on przez autora ani dobrze przedstawiony, ani specjalnie wyróżniony. Pełnił on raczej funkcję urozmaicenia, ubarwienia fabuły i to na niewielkim poziomie. W dziele Dana Wellsa główną rolę pełni akcja oraz liczne niebezpieczeństwa, na które narażona jest główna bohaterka wraz ze swoimi przyjaciółmi, dlatego wątek miłosny przeszedł na dalszy plan. Jedynym elementem, który nie pasował do całości, był wiek przedstawionych postaci. Kira ma niespełna szesnaście lat, a zarówno ona, jak osoby, w których towarzystwie się znajduje, tak się nie zachowują. Bohaterowie tej powieści powinni być, w mojej opinii, starsi, chociażby o te dwa lata, aby nadać większego realizmu lekturze.

 Podsumowując, „Partials” to godny polecenia tytuł, który zapewni potencjalnemu czytelnikowi rozrywkę na całkiem zadowalającym poziomie. Wolno rozkręcająca się akcja oraz względnie spokojna pierwsza część, mogą co prawda zniechęcić odbiorcę, jednak pomimo tych nielicznych mankamentów „Częściowcy” wydają się być obiecującym początkiem serii. Czy tak będzie? Mam nadzieję, że przekonamy się o tym niedługo.
Moja ocena: 3+/6
Książkę otrzymałam od portalu Upadli, za co serdecznie dziękuję!

11 komentarzy:

 1. Chętnie bym przeczytała, ale jednak bohaterowie powieści są trochę za młodzi - zdecydowanie się z tym zgadzam, że bardziej realistycznie byłoby, gdyby byli starsi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spodziewałam się trochę, że będzie bez szaleństwa, ale mimo wszystko - z sympatii dla autora - po książkę sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozczarowała mnie ta książka na tyle, że nie sięgnę raczej po kontynuację. Nie porwała mnie, a przede wszystkim nie poczułam tej historii, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromna ochotę na tę książkę i nie zrażaja mnie negatywne opinie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że spodziewałam się czegoś więcej po tej książce, ale i tak chętnie ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsze słyszę o tej książce, ale jakoś fabuła do mnie nie przemawia. Bohaterowie też za młodzi moim zdaniem do takiej historii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaczęłam ją czytać po ang, ale jakoś mnie ine wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już wiele recenzji tej książki, ale mimo wszystko się nie zrażam, bo poprzednia seria (,,John Cleaver'') tego autora bardzo mi się spodobała. Dzisiaj robiąc zakupy w księgarni zamówiłam swój egzemplarz ,,Partialsów'' i zobaczymy co z tego wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam nigdy wcześniej, ale mam teraz mieszane uczucia. Z jednej strony jestem zachęcona z drugiej trochę się tej książki obawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sięgnę z przyjemnością w wolnym czasie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba o wiele bardziej spodobała mi się ta powieść. Wiele rzeczy mogłoby być lepiej poprowadzone, ale mimo to chciałam bardzo poznać dalsze losy bohaterów. Z chęcią sięgnę po tomy następne :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest tu mile widziany. Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi przemyśleniami, opiniami czy nawet krytyką.

Blogger Template by Clairvo