sobota, 10 listopada 2012

Przechytrzyć diabła, Napoleon Hill

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 320
Data premiery: 10.07.2012r.

 Napoleon Hill był amerykańskim pisarzem, który jako pierwszy napisał książki dotyczące osiągnięcia osobistego sukcesu. W tym samym czasie, prowadził prezentacje i wykłady, które miały pomóc tysiącom ludzi na całym świecie. Z opublikowaniem jednej z jego książek czekano kilkadziesiąt lat. Zarówno jego żona, jak i pozostali członkowie rodziny, którzy otrzymali napisany przez niego maszynopis, obawiali się ujawnienia tego dość kontrowersyjnego tytułu. Czy faktycznie jest w niej coś magicznego, co jest w stanie całkowicie zmienić życie odbiorcy? A może to zwykły chwyt marketingowy? 

 „Przechytrzyć diabła. Sekret wolności i sukcesu” jest książką podzieloną na 12 rozdziałów, jednak, w moim odczuciu, można wyróżnić w niej trzy główne części: kilkunastostronicową historię Napoleona Hill’a, przeprowadzony przez niego wywiad z diabłem oraz krótkie podsumowanie odkrytych faktów. Pierwsze dwa rozdziały są napisane w lekki i przystępny sposób, który ułatwia czytanie. Co jakiś czas, odbiorca natyka się na komentarze Sharon Lechter, które mają wyjaśniać i przekładać na dzisiejsze czasy znaczenie opisanej myśli. Bardzo dobrym pomysłem było wyróżnienie ich, odgraniczenie od oryginalnego tekstu, ponieważ bardzo często wzbudzały we mnie jedynie uczucie irytacji. Co prawda, kilka razy okazały się pomocne przy rozszerzeniu jakiejś myśli, aczkolwiek pytanie odbiorcy i skłanianie go do przemyślenia pewnych wydarzeń czy doświadczeń było, jak dla mnie, całkowicie zbędne.

 Kolejne rozdziały są napisane w formie wywiadu, rozmowy między autorem – Napoleonem Hill’em a przeciwnikiem Boga – diabłem. Owa część książki może wzbudzić, wśród wielu czytelników, różnego rodzaju wątpliwości, jednak już w początkowych rozdziałach odbiorca zostaje uprzedzony i zachęcony do ocenienia tego wywiadu pod względem prawdziwości. Sharon Lechter pisze bez ogródek, że ta konwersacja może to być jedynie wymysł autora, ponieważ tego rodzaju praktyki były dla niego czymś normalnym. Początkowo podeszłam do tego z pewnym dystansem, jednak w ciągu lektury przestała mieć dla mnie znaczenie forma tej publikacji, liczyła się treść. Wypowiedzi „Diabła” miały wiele racji i wielokrotnie okazywały się ponadczasowe.

 Kontrowersyjny stosunek do systemu edukacji okazał się bardzo rozsądny, zwłaszcza z mojego punktu widzenia – uczennicy szkoły średniej. W końcu jak to się dzieje, że pomiędzy dziećmi z podstawówki a starszymi uczniami jest tak duża różnica w stosunku do instytucji, jaką jest szkoła? Co dzieje się takiego, że w ciągu tych kilku lat tak bardzo się zmieniają? To tylko przykład poruszonego zagadnienia, a jest ich jeszcze więcej. Czytelnik poznaje kilka rzeczy, które mają decydujący wpływ na jego życie, a właściwie, stosunek do niego. Jest w stanie również poznać najskuteczniejszą broń złego, którą wykorzystuje przeciwko ludziom. A to tylko część tego, co oferuje odbiorcy ta pozycja.

 Kompozycja i forma drugiej części książki Napoleona Hill’a cały czas kojarzyła mi się z publikacjami napisanymi przez Esther i Jerry’ego Hicks’ów, jednak oni przeprowadzali rozmowę z duchowym przewodnikiem – Abrahamem. „Przechytrzyć diabła” jest tytułem, który skłania do refleksji i przemyślenia swojego postępowania i, z tego powodu, mogę polecić ją wszystkim tym, którzy są zainteresowani opisywanym zagadnieniem, a tego typu forma książki im nie przeszkadza. Polecam!
Moja ocena: 5/6
Książkę otrzymałam od wydawnictwa Studio Astropsychologii, za co serdecznie dziękuję!

6 komentarzy:

 1. Nie cierpię takich książek... Nagle każdy pisze poradniki o tym, jak żyć, podciągając pod to swoje niezwykłe doświadczenia... Absolutnie nie dla mnie taka lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa publikacja. Ta forma dialogu z diabłem musi być niezwykle fascynująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie interesuję się takimi książkami. Ale może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, nominowałam Cię do nagrody Liebster :) Zapraszam do sprawdzenia u mnie na secret-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. mimo wszytko tym razem podziękuję :(

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest tu mile widziany. Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi przemyśleniami, opiniami czy nawet krytyką.

Blogger Template by Clairvo