piątek, 18 stycznia 2013

Magija niska, Lon Milo DuQuette

Recenzje Książek
Wydawnictwo: Illuminatio
Liczba stron: 229
Data premiery: 03.11.2012r.

 Pierwszy człon tytułu książki napisanej przez Lona Milo DuQuette może zastanowić potencjalnego odbiorcę, czy czasem osoba odpowiedzialna za wizualną część tej publikacji nie popełniła błędu. Słowo „magia” jest chyba każdemu dobrze znane, jednym kojarzy się przede wszystkim z ezoteryką, innym z magami i czarownicami z książek fantastycznych, a pozostałym jedynie z serią o Harrym Potterze, jednak wyraz „magija”? Czy on coś w ogóle znaczy?

 Ano znaczy, a tłumacz oraz wydawnictwo Illuminatio nie stworzyli neologizmu, jak z początku myślałam. Według definicji Aleistera Crowley’a  magija jest to sztuka i nauka, która umożliwia zmianę świadomości w zgodzie z Wolą człowieka*. Jest to, co prawda, mało klarowne wyjaśnienie, jednak najważniejszy jest fakt, że magija łączy w sobie wszystkie światopoglądy. Aby ją praktykować nie trzeba wykonywać specjalnych rytuałów, wystarczy jedynie Prawdziwa Wola i właśnie zagadnieniem magiji zajął się ten amerykański autor. 

 Lon Milo DuQuette jest magiem, ale również, (co może niektórych zdziwić) biskupem. Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu oraz od wielu lat praktykowanej magiji stworzył wiele dzieł jej poświęconych. „Magija niska. To wszystko jest w Twojej głowie... po prostu nie wiesz, jak dużą masz głowę” jest zgrabnie wydaną pozycją, w której wnętrzu czytelnik znajdzie przede wszystkim opisane historie z życia autora, ale również teorię korzystania z magiji.

 Książkę napisaną przez tego sławnego maga trudno mi odpowiednio sklasyfikować. Nie jest to ani poradnik, ani też całkowicie powieść autobiograficzna. Pomiędzy jej stronami czytelnik znajdzie opowiedziane przez autora historie, które przytrafiły się jemu lub jego znajomym i bliskim. Każda z przedstawionych opowieści wzbogacona jest w przemyślenia oraz komentarz maga, dzięki czemu łatwo jest nawiązać odbiorcy kontakt z pisarzem. 

 Wykorzystany przez maga język jest prosty a przy tym bardzo zabawny. Bezpośredniość autora oraz podchodzenie z dystansem do pewnych wydarzeń i umiejętność śmiania się z samego siebie sprawiają, że nie sposób nie darzyć go czymś w rodzaju sympatii. Doświadczenia tego amerykańskiego maga pozwalają spojrzeć na pewne zagadnienia pod innym kątem, pobyć przez chwilę w towarzystwie praktykujących magów, a przede wszystkim zdobyć teoretyczną wiedzę na temat magji. 

 „Magija niska. To wszystko jest w Twojej głowie… po prostu nie wiesz, jak dużą masz głowę” składa się z czternastu rozdziałów oraz dwóch krótkich dodatków, w tym opisu pewnej sytuacji z życia brata autora. Lon Milo DuQuette na własnej skórze poznał siłę Prawa Przyciągania, opisał w jaki sposób przekazał energię wydanym przez siebie kartom i jakie rytuały w tym celu wykonał. Przedstawił również, w jaki sposób w raz z innymi magami zdjął klątwę ze swojego znajomego, ale również podzielił się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami z odbytych podróży astralnych.

 „Magija niska” jest idealną pozycją dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z magiją, w pełnym tego słowa znaczeniu. Doświadczenie autora oraz opisane przez niego przeżycia pozwalają na spojrzenie na poszczególne kwestie pod zupełnie innym kątem, a przede wszystkim umożliwiają zdobycie praktycznej wiedzy na ich temat. W końcu, co najlepiej uczy, jak nie własne lub czyjeś doświadczenie? 
Moja ocena: 5/6
Książkę otrzymałam od wydawnictwa Illuminatio, za co serdecznie dziękuję!

*Różnica między magią a magiją

8 komentarzy:

 1. magia tak ale w książkach fantasty, w realu raczej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja bardzo chętnie poznam tę książkę. Zaciekawiła mnie swoją tematyką.
  Ps. napisałaś ,,przygodę z magiją'', chyba chodziło ci o przygodę z magią?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm, myślałam, że to bardziej powieść, a tak to podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś niespecjalnie interesują mnie takie poradniki, ale przyznam, że okładka jest bardzo imponująca. Ponadto - nauczyłam się nowego słowa! :)

  PS: Wiesz, że przez cały ten czas nie pokazywało mi Twojego bloga w obserwowanych i w linkach? SKANDAL!

  OdpowiedzUsuń
 5. cyrysiu - w pierwszych dwóch akapitach recenzji rozwodziłam się na ten temat. :)

  Taki jest świat - jest ciekawie. ^^

  Dwojra - Szata graficzna rewelacyjna, a jaka w dotyku miła. Ale jak tego typu publikacje Cię nie interesują, to nic na siłę.
  No faktycznie! Skandal! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Wbrew pozorom słowo magija jest bardzo znane ;) Ale książka akurat nie dla mnie. Tą tematyką interesowałam się w czasach, gdy się było pięknym i młodym. I zbuntowanym :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak na książkę o tematyce ezoterycznej bardzo dobra, niekiczowata okładka.
  Jeśli chodzi zaś o magię, to nie ma podręcznika nad Magiję w teorii i praktyce Alisteira Crowleya. Mimo swojej wiekowości, wciąż stanowi podstawę edukacji całych pokoleń młodych magów.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest tu mile widziany. Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi przemyśleniami, opiniami czy nawet krytyką.

Blogger Template by Clairvo